Satsang. Czym jest?

Słowo satsang pochodzi z sanskrytu i oznacza “obcowanie z prawdą”.

Satsang jest rozmową, wykładem, dialogiem, spotkaniem, które ma na celu przebudzenie z iluzji. Pokazaniem tego, co jest już w nas, a czego jeszcze nie zauważamy. Satsang jest dla wszystkich odkrywców, poszukiwaczy i miłośników prawdy, przyciągniętych chęcią odkrywania siebie, swojej prawdziwej istoty i zakamarków swojego umysłu

Satsang skupia się na odkrywaniu siebie, nie jest to „sztywny” schemat podczas którego szukamy utartych odpowiedzi na zjawiska świata zewnętrznego. Wręcz przeciwnie. Podczas satsangu zaczynamy patrzeć w innym kierunku niż zazwyczaj, skupiamy się na tym co w nas, a nie na tym co na zewnątrz. Jest to podróż do wnętrza, gdzie dotykamy prawdziwej istoty bycia, bezpośredniego nie-umysłowego poznania samego siebie. Obrazując to na przykładzie, podczas satsangu nie skupiamy się na samym fakcie danego doświadczenia, lecz na tym, co pozwala na to doświadczenie przeżyć już w pierwszym miejscu.

Przez cykl naszego życia, z każdym doświadczeniem nakładamy na siebie „nową parę okularów”. Po latach takich doświadczeń okazuje się, że nosimy ich już niezliczoną ilość, które zniekształcają prawdziwą wizję naszej rzeczywistości. Satsang pomaga to zauważyć i krok po roku zdejmować wszystkie szkła, które nam nie służą.

Nie jest to żadna nauka, ani szkolenie. Całą wiedzę posiadasz już w sobie, jedyne co musisz zrobić, to zacząć patrzeć w innym kierunku niż dotychczas i ją zauważyć, aby manifestować ją w swoim życiu. To tak jakbyś był w oceanie, a cały czas myślał, że musisz coś jeszcze zrobić aby zacząć pływać. Skoro już w nim jesteś, nie musisz na nowo wchodzić do wody, prawda? 🙂 

Jeśli tylko dasz sobie szansę na porzucenie przywiązania do tego, co wydaje się tak bardzo prawdziwe, a jest niczym więcej jak zwykłą iluzją, satsang pozwoli ci na powrót do swojego naturalnego stanu świadomości. Świadomości, która jest wszechobecna i nieprzemijalna. Świadomości, która jest już w tobie, a z pomocy której, jeśli tylko ją zauważysz, będziesz w stanie kreować swój świat jak tylko zapragniesz.

Przewiń do góry
Send this to a friend